Kremno polnilo med petimi plastmi vafljev … Čudovita harmonija hrustljave teksture in lešnikasto-čokoladnega okusa. Majhna »embalaža« (klasična napolitanka je dolga 49 cm in široka 17 mm, prav toliko pa znaša tudi njena debelina), a obilica užitka…
Napolitanke, ki bi jih lahko poimenovali kar »sladki sendvič«, je prvo izdelalo znano avstrijsko podjetje Manner, in sicer davnega leta 1898, njihov »izumitelj« pa je bil kar sam ustanovitelj podjetja, Josef Manner I., ki je z dejavnostjo pričel že zelo zgodaj, natančneje pri svojih 25 letih. Njegova velika želja in obenem cilj je bila, da bi postale čokoladne dobrote dostopne vsem slojem prebivalstva, tudi najrevnejšim, saj je bila čokolada v tistem času še vedno relativno nedosegljiv proizvod za večino ljudi. Tako bi moral denimo delavec, ki bi si želel privoščiti kilogram čokolade, v povprečju zanjo odšteti znesek, ki ga je zaslužil v dveh delovnih dneh.
Za izdelavo nadeva prvih napolitank so bili uporabljeni lešniki, uvoženi iz italijanskega Neaplja, po katerem so napolitanke dobile svoje prepoznavno ime. Originalni recept slavnih Mannerjevih napolitank, ki vsebujejo 12-odstotni delež lešnikov, je ostal nespremenjen do današnjih dni. In prav napolitanke so danes najbolje prodajani proizvod podjetja Manner. Zgolj v njihovi dunajski trgovini se dnevno proda do 4000 klasičnih in priročnih 75-gramskih paketov. Po nekaterih podatkih naj bi se tako v povprečju vsako sekundo pojedla 2 paketa Mannerjevih napolitank, ki se ponašajo tudi z znamenito embalažo. Prepoznavni ovoj roza barve z modrim logotipom in s podobo dunajske stolnice svetega Štefana je tako postal skorajda nekakšen zaščitni znak (sladkega) življenja v dunajski prestolnici. Poleg ene in edine »saherjeve torte«, seveda.
Originalni recept za napolitanke je dobil kasneje kar nekaj različic, saj so s proizvodnjo napolitank že kmalu začela tudi druga podjetja, ki so se ukvarjala s izdelavo sladkih dobrot, sčasoma pa se je razširila tudi Mannerjeva ponudba. Še posebej veliko priljubljenost so požele napolitanke, oblite s čokolado, pogosto imenovane kar čokoladne napolitanke, ki vam lahko, podobno kot druge vrste napolitank, služijo tudi kot ena ključnih sestavin za pripravo sladic. Čakata vas dva recepta, v katerih so uporabljene čokoladne napolitanke, ki jih lahko po želji zamenjate s svojo najljubšo vrsto napolitank. Nadaljnje eksperimentiranje s sladicami iz napolitank pa je prepuščeno vaši domišljiji in kuharskim spretnostim.
Pa še nasvet: če v kuhinjski omarici naletite na napolitanke, ki niso več povsem sveže in hrustljave, a jim rok uporabe še ni pretekel, jih nikar ne zavrzite. Raje jih zmeljite in uporabite v čokoladnih kroglicah ipd. Ne pozabite, da prav tovrstno kulinarično recikliranje pogosto privede do nadvse okusnih rezultatov