|
|
Ni novost, da ima čokolada mnoge pozitivne vplive na naše psiho-fizično počutje. Ne le, da nas kaj hitro spravi v dobro voljo in nam polepša še tako slab dan, ampak je tudi polna antioksidantov, snovi, ki preprečujejo in upočasnjujejo oksidativne poškodbe na naše telo. Preverite, zakaj.
Ni novost, da ima čokolada mnoge pozitivne vplive na naše psiho-fizično počutje. Ne le, da nas kaj hitro spravi v dobro voljo in nam polepša še tako slab dan, ampak je tudi polna antioksidantov, snovi, ki preprečujejo in upočasnjujejo oksidativne poškodbe na naše telo. Preverite, zakaj.
Temna čokolada je vrsta čokolade, ki vsebuje visok delež kakava (vsaj 35 %), kakavovo maslo in manjšo količino sladkorja ter različne arome, kot je npr. vanilija. Za razliko od mlečne in bele čokolade ne vsebuje mleka, zato je temnejše barve – mnogi ji zato pravijo tudi črna čokolada. In več kakava ter manj sladkorja kot vsebuje, bolj kakovostna in žlahtna je.
Že Azteki so verjeli, da so kakavova zrna hrana bogov, nekatera stara ljudstva pa so jih uporabljala za lajšanje različnih zdravstvenih tegob. Tudi strokovnjaki v 20. stoletju so odkrili, da kakav oziroma čokolada izjemno blagodejno vpliva na naše psiho-fizično počutje. Strokovnjaki so še danes mnenja, da je najprimernejša temna čokolada brez sladkorja, saj ne vsebuje dodatnih škodljivih dodatkov, kot jih lahko vsebujeta mlečna in bela čokolada. Glavni »krivec« za njene pozitivne vplive je namreč visok delež kakava, ki ima močne antioksidativne učinke na naše telo – znižuje krvni pritisk, preprečuje oksidativni stres in rast rakotvornih celic, regulira raven holesterola v krvi ter izboljšuje kakovost naših las in kože.
Narejena je z metodo alkalizacije (angleško »dutching«), pri kateri nevtralizirajo kisline in omogočijo lažje topljenje čokolade, zato se ta vrsta čokolade največkrat uporablja pri peki slaščic in izdelavi vroče čokolade. Zaradi alkalizacije ima ta čokolada manj grenak okus, vendar pa med tem postopkom žal izgubi tudi mnoge dragocene antioksidante.
Spada med slajše verzije temne čokolade, saj vsebuje 35–60 % kakava in približno 50 % sladkorja. Zaradi visokega deleža sladkorja je še vedno precej sladka, vendar pa zaradi nižjega deleža kakava ne vsebuje toliko antioksidantov kot tista najbolj žlahtna temna čokolada.
Ta vrsta temne čokolade je manj sladka od polsladke čokolade, saj vsebuje manj sladkorja (le okoli 30 %) in višji delež pravega kakava, med 65–80 %. Tisti, ki prisegajo na temno čokolado, se najpogosteje sladkajo prav s to vrsto čokolade, saj je bogatega in prijetno sladkega okusa.
Je najčistejša vrsta temne čokolade, saj vsebuje kar 85–100 % kakavovih zrn. Zaradi nekoliko bolj grenkega in trpkega okusa morda ne spada med najbolj priljubljene vrste čokolade, vendar pa ima daleč največ antioksidantov in drugih koristnih snovi.
Domača temna čokolada brez sladkorja je primerna ne le za tiste, ki se trudijo zmanjšati vnos sladkorja v telo, ampak tudi za tiste, ki se izogibajo glutenu in živilom živalskega izvora, saj je narejena iz kokosovega olja, agavinega sirupa, vanilijevega ekstrakta in seveda – kakava. Priprava vam bo vzela manj kot eno uro, vaše telo pa vam bo več kot hvaležno!
Sestavine:
Pripomočki:
Postopek: