Vroča stopljena čokolada, ki obliva sladko sadje in druge dobrote – zagotovo sanje vsakega, ki ljubi čokolado ter sladke jedi.
Beseda »fondue«, ki ji pri nas rečemo tudi kar »fondi«, izhaja iz francoskega glagola »fondre«, kar pomeni staliti. Pri tej jedi hrano pomakamo v pol-tekočo omako, ki smo jo dobili s taljenjem nad ognjem. Najpogostejši fondi je sirov fondi, ob praznovanjih pa se marsikdo zelo rad odloči za čokoladni fondue.
Čokoladni fondi – star že več kot 50 let
Okoli leta 1960 so se začeli pojavljati prvi recepti za čokoladni fondi. Glavni »krivec« za to je bil kuhar Konrad Egli, ki je na takšen način želel povečati prodajo čokolade. Njegova ideja je bila, da nad ognjem stali čokolado, sladko smetano ter malce alkohola ter nato v mešanico pomaka sadje in pecivo. Oboževalci čokolade so njegovo idejo hitro sprejeli in tako je v 60. ter 70. letih prejšnjega stoletja čokoladni fondi postal pravi hit, njegova priprava pa danes meji že na pravi obred.
Kako pripraviti čokoladni fondi?
Za pripravo čokoladnega fondija potrebujete posodo, v kateri boste stalili čokolado. Čokoladi nato do želene gostote dodajajte sladko smetano. Kako ugotovite, kdaj je čokolada prave gostote? Test, ki vam bo vzel le nekaj sekund: ko čokolada lepo oblije narobe obrnjeno jedilno žlico, ste lahko prepričani, da je gostota ravno prava. Tako bo čokolada lepo oblila tudi sadje ali pecivo in končni okus bo božanski.
Čokoladno zmes lahko pripravite nad ognjem
Čokoladno zmes lahko pripravite nad ognjem, lahko pa za pripravo uporabite tudi vodno kopel. To napravite tako, da v večjo posodo nalijete vodo, v vodo pa nato daste manjšo posodo, v kateri imate pripravljene sestavine za vašo zmes. Med vrenjem vode se čokolada in smetana v manjši posodi počasi stalita ter tvorita okusno »čokoladno omako«, v katero lahko nato pomakate različno sadje ter piškote. Ko enkrat dobite tekočo zmes, manjšo posodo prestavite iz vode. Postavite jo nad čajno svečko, ki bo vzdrževala čokoladno zmes v tekoči obliki. V nasprotnem primeru se lahko zmes namreč strdi in vaš fondi bo moral na ponovno gretje nad štedilnik. To pa sladkosnedim obiskovalcem sredi čokoladne pojedine zagotovo ne bo všeč.
Čokolada za fondue
Logično je, da za čokoladni fondue potrebujete čokolado. A pri začetnikih se pogosto pojavi vprašanje, katera čokolada je najboljša za to jed. Enostavnega odgovora na to vprašanje ni. Nekateri priporočajo jedilno čokolado, spet drugi čokolado katerega od znanih proizvajalcev. Odločitev je vaša in prav je, da se odločite glede na vaš okus. Ne pozabite pa, da lahko v čokoladno zmes vedno poljubno dodate razne dodatke. Tako lahko primešate cimet, meto, sladkor, vaniljo, limono, klinčke in celo čili, ali pa dodaste kaj povsem novega. Igrajte se z dodatki in preizkušajte. Sami boste ugotovili, katera mešanica vam je najboljša in katere sestavine so prave za vas in za vaše prijatelje.
Sadje ali pecivo
Ko je čokoladna mešanica pripravljena, vanjo pomakajte sadje ali pecivo. Tudi pri tem koraku pustite domišljiji prosto pot in uporabite tisto sadje, ki vam je všeč. Poleg sadja lahko v čokolado pomakate tudi biskvit, maslene rogljičke ali piškote, vaflje in drugo pecivo. Za še boljši okus pa nato hrano, ko je že oblita s čokolado, potresite z zdrobljenimi koruznimi kosmiči (cornflakes), kokosovo moko, zdrobljenimi lešniki ali mandlji.
Vse, kar vam preostane je, da uživate v božanskem okusu čokolade in sadja oziroma peciva. Nekateri pravijo, da je uživanje čokolade na takšen način bolj zdravo, saj čokolade v tekoči obliki pojemo bistveno manj, kot pa trdne čokolade. Poleg tega pa zraven uživamo tudi sadje, ki pa je zaradi vitaminov in mineralov, ki jih vsebuje, zdravo.
Tako ali drugače pa je čokoladni fondi odličen način, da se posladkamo in pogrejemo ob mrzlih zimskih večerih. Fondi pa je lahko tudi odlična popestritev otroškega rojstnega dne, saj ga otroci še posebej ljubijo. Preizkusite, ne bo vam žal.
Najljubša spletna trgovina z visoko kvalitetnimi izdelki za peko - BAM Become A Master | BAM izdelki so namenjeni vsem, ki obožujejo ustvarjanje z visoko kvalitetnimi sestavinami in prefinjenimi okusi tudi za domačim kuhinjskim pultom.
Rumenjakom dodamo vaniljevo pasto, sladkor v prahu, jedilni škrob in rum. Prilijemo še 50 ml mleka in z metlico mešamo, da dobimo gladko maso brez grudic.
2. Korak
Preostalo mleko damo v kozico in ga segrevamo do vrelišča.
3. Korak
Eno zajemalko vrelega mleka pomešamo z jajčno maso, nato pa jajčno maso med mešanjem z metlico počasi prilivamo k vrelemu mleku.
4. Korak
Nastalo kremo ob stalnem mešanju na srednje močnem ognju kuhamo še od 5 do 7 minut, da se zgosti.
5. Korak
V kremo vmešamo še grobo kokosovo moko. Količino prilagodimo svojemu okusu.
6. Korak
Kozico s kremo odstavimo z ognja. S prozorno živilsko folijo jo pokrijemo tik do kreme, da se na njej ne naredi skorjica.
7. Korak
Za približno 5 ur jo postavimo v hladilnik, da se popolnoma ohladi in strdi.
8. Korak
Ohlajeno stepemo z električnim ročnim mešalnikom v gladko kremo, nato vanjo z lopatko narahlo umešamo še stepeno sladko smetano. Količino prilagodimo glede na to, kako kompaktno kremo želimo.
9. Korak
Na dno kozarčkov nadrobimo biskvit ali piškote ter po vrh nabrizgamo kremo. Raffaello v kozarcu okrasimo s kokosom in raffaello kroglico.
10. Korak
Pečico segrejemo na 180°C. Graham piškote in mandlje zmešamo v drobtine. Presujemo v srednje veliko skledo in zmešamo sladkor in stopljeno maslo, dokler se ne povežeta. Močno pritisnemo na dno in navzgor ob straneh pekača za pite. Predhodno pečemo 8 minut. Pečico pustimo vključeno.
11. Korak
Pripravimo nadev: sladkano kondenzirano mleko, limonin sok in rumenjake stepemo. Pripravljeno limonio kremo vlijemo v toplo piškotno skorjo.
Pito pečemo med 18-21 minut ali dokler se le *rahlo* ne zamaja v sredini. Odstranimo iz pečice in pustimo, da se popolnoma ohladi na rešetki. Ko se ohladi, pokrijemo in še vsaj za eno ohlajamo v hladilniku. Okrasimo po želji.
Tvoj vodič za popolno čokoladno doživetje.
Odkrij ekskluzivne recepte in strokovne nasvete z našo brezplačno čoko e-revijo.