Ali je presna čokolada res bolj zdrava od običajne?
Ali je presna čokolada res bolj zdrava od običajne?
Čas branja:
4 minute
Presna čokolada ni le izjemno okusna alternativa običajni čokoladi, ampak vsebuje tudi večji delež koristnih hranil in antioksidantov.
Ljubitelji čokolade pogosto iščemo načine, kako upravičiti svojo sladko pregreho. Zdi se, da je presna čokolada izvrstna rešitev za vse sladkosnedneže, ki jim obenem ni vseeno za zdravje. Vendar pa se pojavljajo tudi številni skeptiki, ki menijo, da je nemogoče, da bi bila lahko sladica zdrava – da torej razvajanje brbončic in visoka vsebnost koristnih hranil enostavno nista kompatibilna. Tako smo se odločili raziskati, kaj se v resnici skriva za tem nekoliko skrivnostnim, a v zadnjem času vse bolj priljubljenim živilom, ki se imenuje presna čokolada.
Postopek izdelave
Kakavova zrna so v procesu izdelave običajne čokolade podvržena različnim procesom – od fermentacije do praženja, ki poteka pri zelo visokih temperaturah, kar poskrbi za značilno barvo in okus končnega izdelka. Posebnost presne čokolade pa je, da se namesto praženja uporablja povsem naravna metoda, in sicer sušenje kakavovih zrn na soncu. To sicer zahteva precej več časa, posledično pa je načeloma nekoliko višja tudi cena čokolade, vendar pa ravno takšen postopek izdelave omogoča, da se ohrani precej več koristnih snovi.
Bistvo presnega načina prehranjevanja je namreč ravno težnja po ohranitvi koristnih hranil, ki jih običajen način pripravljanja jedi, ki vključuje tudi segrevanje na visoke temperature, pogosto uniči.
Presna živila so torej vsa tista živila, katerih posamezne sestavine v postopku izdelave niso bile segrete na več kot 42 °C. Za presno čokolado je značilno tudi, da ne vsebuje nobenih predelanih sestavin (na primer rafiniranega sladkorja itd.), vsebuje pa zelo visok delež kakava (vsaj 75 % odstotkov), načeloma pa tudi višji delež kakavovega masla kot druge vrste čokolade. Tako kot običajnim čokoladam ji lahko v procesu izdelave dodamo različne dodatke, denimo sadje, vaniljo, meto in podobno.
»Superhrana« – zgolj mit?
O presni čokoladi se pogosto govori kot o tako imenovani superhrani. V to skupino spadajo še živila, kot so goji jagode, spirulina, kokosova voda, maca in podobno. Morda se zdi, da gre večinoma za precej eksotične zadeve, vendar pa oznako superhrana povezujemo tudi s številnimi za naš prostor precej značilnimi živili oziroma rastlinami, ki so dostopne na praktično vsakem koraku, in to povsem brezplačno. Tako je recimo navadna kopriva, ki jo mnogi dojemajo kot nadležen plevel, v resnici izjemno koristna rastlina, ki vsebuje ogromno nujno potrebnih hranil.
In prav visok delež zdravju koristnih hranilnih snovi je tisto, kar določeno hrano »spremeni« v superhrano.
Mnogi so sicer skeptični do te oznake, češ da ne gre za natančno oziroma strokovno definiran termin, zato so možne številne manipulacije in izrabljanje izraza v marketinške namene. Kakor koli že, če pristajamo na oznako ali ne, neizpodbitno dejstvo ostaja, da vsebuje presna čokolada v primerjavi z običajno precej višji delež železa, cinka, magnezija in vitamina C, poleg tega pa je tudi bolj bogata z antioksidanti, torej s snovmi, ki preprečujejo nastanek številnih bolezni (med njimi tudi različnih vrst raka). Funkcija antioksidantov je, da vežejo škodljive radikale in s tem preprečujejo tako imenovani oksidativni stres, ki se sicer ne kaže z jasnimi simptomi, ki bi bili hitro opazni, ampak človeškemu organizmu škoduje predvsem dolgoročno, saj je odgovoren za nastanek različnih kroničnih bolezni. Ne glede na to, ali je presna čokolada zares »superhrana« ali ne, je tako vsekakor dobra alternativa večini običajnih čokolad, ki si jo lahko v zmernih količinah privoščite brez slabe vesti.
Domače presne sladice
Presno čokolado lahko uživate kot samostojen priboljšek, lahko pa jo uporabite tudi kot eno izmed sestavin za pripravo sladic, tako običajnih kot v celoti presnih, ki postajajo v zadnjem obdobju pravi hit. Za osnovo se pri takšnih sladicah namesto klasičnih biskvitov iz jajc, moke itd. večinoma uporabljajo različni oreščki. Pri pripravi morate upoštevati, da je presna čokolada nekoliko bolj grenka od običajnih čokolad, zato jo načeloma kombiniramo s sestavinami, ki vsebujejo malce višji delež naravnega sladkorja (banane, datlji itd.), vendar se lahko odlično obnese tudi v kombinaciji s kiselkastimi gozdnimi sadeži, če so vam takšni okusi všeč, seveda. Možnosti je torej ogromno.
Recepte, ki jih vse pogosteje najdevamo kar na spletu, uporabljajte zgolj kot izhodiščno idejo, ki jo poskušajte vedno začiniti še s ščepcem lastne domišljije.
Tako pripravljene presne sladice ne bodo zgolj izjemno okusne in obenem zdrave, ampak tudi povsem unikatne, saj boste vanje vložili košček sebe, kar bodo zagotovo znali ceniti tudi tisti, ki jim boste postregli svojo kulinarično mojstrovino. Ne skrbite, če domače presne sladice ne bodo najbolj privlačne na pogled, saj je precej bolj pomembno, da so to sladice, pripravljene z ljubeznijo – in takšna hrana si, naj bodo mnenja strokovnjakov še tako zelo deljena, zagotovo zasluži ime »superhrana«. Pa dober tek!
Najljubša spletna trgovina z visoko kvalitetnimi izdelki za peko - BAM Become A Master | BAM izdelki so namenjeni vsem, ki obožujejo ustvarjanje z visoko kvalitetnimi sestavinami in prefinjenimi okusi tudi za domačim kuhinjskim pultom.
Rumenjakom dodamo vaniljevo pasto, sladkor v prahu, jedilni škrob in rum. Prilijemo še 50 ml mleka in z metlico mešamo, da dobimo gladko maso brez grudic.
2. Korak
Preostalo mleko damo v kozico in ga segrevamo do vrelišča.
3. Korak
Eno zajemalko vrelega mleka pomešamo z jajčno maso, nato pa jajčno maso med mešanjem z metlico počasi prilivamo k vrelemu mleku.
4. Korak
Nastalo kremo ob stalnem mešanju na srednje močnem ognju kuhamo še od 5 do 7 minut, da se zgosti.
5. Korak
V kremo vmešamo še grobo kokosovo moko. Količino prilagodimo svojemu okusu.
6. Korak
Kozico s kremo odstavimo z ognja. S prozorno živilsko folijo jo pokrijemo tik do kreme, da se na njej ne naredi skorjica.
7. Korak
Za približno 5 ur jo postavimo v hladilnik, da se popolnoma ohladi in strdi.
8. Korak
Ohlajeno stepemo z električnim ročnim mešalnikom v gladko kremo, nato vanjo z lopatko narahlo umešamo še stepeno sladko smetano. Količino prilagodimo glede na to, kako kompaktno kremo želimo.
9. Korak
Na dno kozarčkov nadrobimo biskvit ali piškote ter po vrh nabrizgamo kremo. Raffaello v kozarcu okrasimo s kokosom in raffaello kroglico.
10. Korak
Pečico segrejemo na 180°C. Graham piškote in mandlje zmešamo v drobtine. Presujemo v srednje veliko skledo in zmešamo sladkor in stopljeno maslo, dokler se ne povežeta. Močno pritisnemo na dno in navzgor ob straneh pekača za pite. Predhodno pečemo 8 minut. Pečico pustimo vključeno.
11. Korak
Pripravimo nadev: sladkano kondenzirano mleko, limonin sok in rumenjake stepemo. Pripravljeno limonio kremo vlijemo v toplo piškotno skorjo.
Pito pečemo med 18-21 minut ali dokler se le *rahlo* ne zamaja v sredini. Odstranimo iz pečice in pustimo, da se popolnoma ohladi na rešetki. Ko se ohladi, pokrijemo in še vsaj za eno ohlajamo v hladilniku. Okrasimo po želji.
Tvoj vodič za popolno čokoladno doživetje.
Odkrij ekskluzivne recepte in strokovne nasvete z našo brezplačno čoko e-revijo.